地址:
中国台湾省台北市 103 重庆北路 1 段 30 号 2 楼
邮箱:
info@majesticinvestmentsltd.com
选择语言:

Dlaczego warto trenować boks?

Możesz rozpocząć treningi boksu w każdym wieku. Im wcześniej, tym oczywiście lepiej. Jest to technika, która ma wspaniałą historię i wywodzi się ze starożytnej Grecji. Oznacza to, że jest to jeden z najwcześniejszych sportów walki znanych ludzkości. Podczas igrzysk olimpijskich chętnie oglądano bokserów, którzy mogli zaoferować całą gamę umiejętności bokserskich. Byli szanowani i doceniani. Dziś boks jest nadal dyscypliną olimpijską, a Polska ma w tym zakresie pewne osiągnięcia. Wielu młodych ludzi decyduje się na rozpoczęcie treningów bokserskich, ponieważ mogą uwolnić się od negatywnych uczuć, nauczyć się samokontroli, samokontroli i determinacji. Przyjrzyjmy się więc bliżej, czym jest trening boksu, jakie korzyści oferuje i jakie są możliwości wyboru tego sportu.

Co to jest trening boksu?

Podczas treningu boksu z pewnością nauczysz się prawidłowej postawy, ruchu stóp i dokładnego sposobu wykonywania podstawowych uderzeń. W klubach sportowych sesje mogą się od siebie różnić, jednak każda obejmuje trening, prawie wszystko i tzw. cool, czyli schładzanie ciała.

Boks to sztuka walki, która mimo swojej prostoty jest dodatkowo jedną z najbardziej wymagających technik. Dzieje się tak dlatego, że minimalnym możliwościom bojowym należy nadać doskonałość. Podczas walki bokserskiej ciosy poniżej pasa są ograniczone, ale możesz użyć haka, ciosu prostego i cięcia podbródkowego. Celem jest tułów nad pasem i głowa, ale nie można trafić w tył głowy ani w plecy. Rywale powinni w każdej chwili stanąć twarzą w twarz ze sobą i nie mogą się odwrócić plecami.

Podczas treningu pod czujnym okiem dobrego instruktora fitness rozwijasz swoje manewry, koordynację elektryczną i umiejętności obronne. Możesz się bronić samodzielnie, utrzymując czujność lub wykonując uniki. Dopracowanie strategii jest istotne, jednak nie jest to jedyny element treningu. Różnorodność zalet uprawiania boksu wiąże się z faktem, że jest to naprawdę wszechstronna samokontrola. Potrzebuje siły, sprawności, szybkiego rozumowania i wnikliwości.

BESTSELLER

SAW. POWDER proszek przedtreningowy

69,99 zł

Kup teraz

Rodzaje boksu

Obecnie istnieje wiele odmian boksu. Oczywiście każdy z nich to zupełnie inny sport, w którym inny jest trening i technika, ale mimo to mają ze sobą wiele wspólnego:

  • Boks olimpijski/zawodowy lub boks tradycyjny – dyscyplina sportowa wywodząca się z czasów starożytnych, polegająca na walce dwóch rywali za pomocą uderzeń,

  • kick boxing – zakres pozwalający dodatkowo na uderzenia nogami; kopnięcia mogą być kierowane w nogi, górną część ciała lub głowę pretendenta

  • Muay Thai, czyli boks tajski – to najbardziej brutalna odmiana boksu; pozwala uderzać także kolanami i łokciami. Jest to ogólnokrajowa aktywność sportowa w Tajlandii, skąd również się wywodzi.

Co oferuje Ci trening na ringu – korzyści związane z kondycją

Boks ma korzystny wpływ na:

  • zwiększona kondycja i zdrowie – walka toczy się w szybkim tempie, co powoduje, że trening bokserski jest dodatkowo intensywny, w efekcie wzrasta zarówno wydolność krążeniowa, jak i beztlenowa,

  • zwiększona pewność siebie – nie da się zaprzeczyć, że wiedza o tym, jak zachować się w sytuacji potencjalnego zagrożenia, dodaje człowiekowi większej pewności, na co dodatkowo wpływa wzmocniona sylwetka,

  • utrata zbędnych kilogramów – podczas walki, zawodów, a może treningu możesz spalić nawet około tysiąca kalorii; tak duży wydatek energetyczny zwykle skutkuje zmniejszeniem stopnia spalania tkanki tłuszczowej,

  • Zajęcia bokserskie myślą dodatkowo o wzmocnieniu ciała – solidne mięśnie brzucha pozwalają na poprawę bezpieczeństwa i wytrzymałości, a dodatkowo pozwalają wyeksponować pożądany przez wielu „sześciopak”,

  • wyjście na teren treningowy zdecydowanie wpływa korzystnie na samopoczucie psychiczne, ponieważ pozwala na wyładowanie niekorzystnych emocji, a trening wyzwala endorfiny, czyli hormony radości,

  • taka dyscyplina sportu dodatkowo zmusza do intensywnego wysiłku podczas bitwy, co dodatkowo przekłada się na znacznie lepszą sprawność umysłu i zwiększone możliwości poznawcze.

O zaletach normalnego treningu bokserskiego można długo pisać, jednak na początku warto uwzględnić fakt, że sporty walki kształtują osobowość i wykazują korzystne cechy, takie jak siła woli, samokontrola i zaangażowanie.

Dla kogo przeznaczony jest trening bokserski?

Trening bokserski planowany jest dla każdej osoby, bez względu na wiek i płeć. Nie ma znaczenia, czy przychodzisz na salę bokserską, aby zostać kompletnym rywalem, czy po prostu szukasz nowego rodzaju aktywności. Na szkoleniu można zadowolić wyjątkowo młode i zaawansowane osoby. Coraz większa liczba kobiet decyduje się również na uczęszczanie do klubów sportowych.

Istnieje odmiana boksu uprawiana na wózkach inwalidzkich, co oznacza, że ​​jest to przyjemna dyscyplina również dla osób niepełnosprawnych. Na siłowni nikt nikogo nie ocenia. Jest to niezwykle pozytywne, ponieważ w klubach można konsultować się z dużą empatią, a doświadczeni rywale chętnie pomagają i zachęcają mniej innowacyjne osoby.

Ile kalorii traci trening boksu?

Intensywny trening bokserski może spalić znaczną ilość kalorii. Wszystko jednak zależy od poziomu doskonalenia i zaangażowania. Zajęcia bokserskie pod okiem trenera zmuszają jednak do wysiłku, w efekcie czego z pewnością uda Ci się spalić od 600 do nawet ponad tysiąca kalorii podczas samotnej sesji. Zazwyczaj zakłada się, że podczas treningu bokserskiego spala się około 700-800 kalorii, w zależności od masy ciała. Kształcenie trwa średnio od jednej do jednej i pięćdziesiąt procent godzin.

Narzędzia i akcesoria bokserskie – czego będziesz potrzebować do treningu boksu?

Aby rozpocząć przygodę z tym sportem walki, potrzebujesz wygodnej odzieży i butów sportowych. Najlepiej, żeby koszulka była na gumkach, bo wtedy nie będzie ograniczać aktywności. Buty na płaskiej podeszwie, ponieważ zajmujesz się przede wszystkim śródstopiem. Buty do biegania lub tenisówki nie będą działać.

Kolejnym problemem są bandaże elastyczne (tzw. okłady), które owija się wokół dłoni, aby chronić je podczas uderzenia. Warto zaopatrzyć się także we własne rękawice bokserskie. To sprzęt bardzo intymny, dopasowujący się prosto do ciała, porównywalny do obuwia. Kluby mają rękawiczki do podstawowego użytku, ale zdecydowanie bardziej higieniczne jest posiadanie własnych.

Osoby, które poważnie podchodzą do treningu bokserskiego, mogą zaopatrzyć się w specjalne obuwie bokserskie napinające stawy skokowe oraz własną skakankę o regulowanej długości. Na zajęcia boksu zawsze zabieraj ręcznik. Gracze rozważający rywalizację muszą także zaopatrzyć się w specjalną szczękę chroniącą zęby.

Jakie suplementy diety warto stosować trenując boks?

Suplementy dla zawodników będą się różnić w zależności od ich poziomu i celu, jednak zawsze warto uzupełniać kwasy omega 3, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania umysłu i nerwów. Suplementacja witaminy D3 z pewnością dodatkowo się przyda, gdyż zdecydowanej większości mieszkańców naszej szerokości geograficznej jej brakuje.

Możesz także rozważyć kreatynę. Polecanym dla zawodników typem jest jabłczan, gdyż nie powoduje tak dużej retencji wody jak monohydrat. Powszechnie stosowana jest również beta-alanina, która zwiększa karnozynę mięśniową i zwiększa wytrzymałość. Różne inne popularne suplementy przyjmowane przez bokserów obejmują wysoki poziom kofeiny, tauryny, elektrolitów, magnezu i ashwagandhy, które wspomagają zdolności poznawcze.